Скажи “Ні!” зарплаті в конверті

Скажи “Ні!” зарплаті в конверті.
Сьогодні виплата заробітної плати у конвертах та праця без належного оформлення трудових відносин мають характер руйнівної сили як для економіки в цілому, так і для кожного громадянина зокрема.
Щорічно продовжують фіксуватись випадки,коли фізичні особи- суб’єкти підприємницької діяльності, керівники підприємств різних форм власності, що використовують найману працю, приймають працівників без належного оформлення трудових відносин та виплачують заробітну плату в “конвертах” або ж мінімізують ці виплати.
Громадяни!Пам’ятайте,що тільки з офіційної зарплати роботодавець сплачує за вас страхові внески до системи обов’язкового пенсійного страхування,тільки з легальної зарплати формується ваша пенсія.
Перевіряйте, чи перераховує роботодавець за вас страхові внески в повному обсязі.
Для того,щоб переконатись, що роботодавець сплачує за вас страхові внески ви можете самостійно звернутися до будь якого сервісного центру Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом і отримати індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб (Довідку ОК-5). Ви також маєте можливість авторизуватись на ВЕБ-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України  http://рortal.pfu.gov.ua. . Зайдіть до «Особистого кабінету» та оберіть розділ  «Мій страховий стаж», де ви зможете переглянути інформацію про свій страховий стаж і сплачені внески. Також можна зайти до «Особистого кабінету» на ВЕБ-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України http://рortal.pfu.gov.ua та налаштувати сервіс СМС-інформування. Щомісяця вам надходитиме інформація про сплату/несплату роботодавцем єдиного соціального внеску і про зарахування/не зарахування цього періоду до страхового стажу.
Звертаємо увагу на негативні наслідки нелегального працевлаштування:
- втрата можливості користування державними гарантіями відповідно до чинного законодавства, такими як державна допомога сім’ям з дітьми, соціальна допомога сім’м, субсидії, тощо;
- втрата трудового стажу для призначення пенсії;
- відсутність внесків до Фондів соціального страхування  унеможливлює соціальний захист працівників у разі настання страхових випадків.
Неоформлені працівники втрачають право на:
- отримання гарантованої державної відпустки;
- своєчасну та не менше мінімальних гарантій оплату праці;
- безпечні умови праці;
Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено,що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (а з 01.01.2011 року- єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»), то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії.
Бувають ситуації, коли людям за рік роботи зараховується менше місяця страхового стажу.А низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, який враховується при обчислення пенсії.
Радимо працівникам наполягати на укладенні офіційного трудового договору та легальної виплати заробітної плати.
Не дайте ошукати себе та позбавити соціального захисту.

Валентина Гонтар
заступник начальника