Оплата надурочно відпрацьованих годин при підсумованому обліку робочого часу

Оплата надурочно відпрацьованих годин при підсумованому обліку робочого часу

За статтею 3 Закону України «Про оплату праці» (в редакції Закону України від 16.12.2016 р. № 1774-VIII, далі – Закону) мінімальна заробітна плата – це встановлений законом мінімальний розмір оплати виконаної працівником місячної (годинної) норми праці.

Відповідно до ст.31 Закону розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.

Тобто, якщо працівник виконав місячну норму праці, йому мають нарахувати заробітну плату, не нижчу від мінімальної заробітної плати.

Частиною 2 ст.3Закону визначено вичерпний перелік виплат, які не враховуються під час обчислення розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Це доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, роботу в нічний та надурочний час, за роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Мінімальна заробітна плата встановлюється в місячному та погодинному розмірах.

Для працівників з окладом (посадовим окладом) державною гарантією є місячна мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі.

Згідно зі ст.61 КЗпП на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також на окремих виробництвах, у цехах, на дільницях,у відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержано встановленої для такої категорії працівників щоденної або щотижневої тривалості робочого часу, може вводитися підсумований облік робочого часу.

У разі застосування підсумованого обліку робочого часу розпорядок робочого дня і графіки змінності мають бути побудовані так, щоб робочий час, який зобов’язані відпрацювати працівники за обліковий період, установлений у колективному договорі, відповідно встановленій законодавством нормі робочих годин, що припадає на цей період.

Наприкінці кожного місяця проводиться нарахування працівникам належної їм заробітної плати згідно з чинними умовами оплати праці: нарахування окладів, доплат і надбавок, у томі числі за роботу в нічний час, у святкові і неробочі дні тощо, а по закінченні облікового періоду за наявності надурочних годин проводиться оплата надурочної роботи.

Головний державний інспектор

Управління Держпраці у

Полтавській області                                                                                 В. Ковтун