ОХОРОНА ЛІСУ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ОСІБ ВИННИХ У ВЧИНЕННІ НЕЗАКОННОЇ РУБКИ ДЕРЕВ

Берегти ліс – обов’язок кожного із нас. Це обов’язок лежить не тільки у моральній та культурній площині кожної людини, але й закріплений у Конституції України.
Нажаль на сьогодні окремі громадяни чи то від незнання, чи то через корисливу мету все частіше вдаються до протиправних дій у лісі чим завдають природі значної шкоди. Чомусь перед тим, як зрубати або іншим чином пошкодити ту чи іншу лісову культуру людина не задумується про наслідки своїх дій і про шкоду що буде таким чином завдана природі, не задумується й про те, скільки часу та сил необхідно витратити задля відновлення лісової культури і гармонії у лісі в цілому.
Відповідно до діючого в Україні законодавства незаконна порубка полягає у рубці дерев та чагарників без спеціального дозволу або з порушенням встановлених правил рубки. Під пошкодженням дерев та чагарників розуміється завдання шкоди дереву або чагарнику, що зумовлює припинення його росту або якщо і не припиняє росту, але змінює первісний стан дерев і чагарників на гірший. Пошкодження може здійснюватися різними способами: під час переміщення деревини, механічними засобами, під час рубки інших дерев та іншим шляхом м'яття,  роздроблювання, знищення частини  дерева  чи чагарнику. Знищення лісових культур полягає у такому впливі на них, що має наслідком повне припинення їх життєдіяльності. Знищення та пошкодження може здійснюватися різними способами: витоптуванням, викорчовуванням, спилюванням, підпалом, проїздом транспорту тощо. Знищення та пошкодження лісових культур, сіянців, саджанців тягне за собою відповідальність, якщо воно вчинене у лісових розсадниках і на плантаціях.

За незаконну порубку і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, відповідно до статті 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність у вигляді накладення на правопорушника штрафу від тридцяти до шістдесяти (510-1020 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від ста п’ятдесяти до трьохсот (2550-5100 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від шістдесяти до дев’яноста (1020-1530 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від шестисот до дев’ятисот (10200-15300 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколо водних об'єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень – тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до сорока п’яти (510-765 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від шістдесяти до дев’яноста (1020-1530 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Окрім цього, відповідно до статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» застосування заходів адміністративної відповідальності не звільняє від обов’язку компенсації шкоди.

За таких обставин, згідно діючого в Україні законодавства особа, що винна у незаконній рубці дерев окрім адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу зобов’язана також відшкодувати шкоду, що була заподіяна внаслідок незаконної рубки.
Пам’ятаймо, що ліс – це не тільки безцінний дар природи, але і її краса, втілення життя і здоров’я. Кожен об’єкт природи, яскравий або скромний, великий чи маленький, по-своєму привабливий. Краса рідної природи розкриває і красу людської праці, народжує бажання зробити свій край ще прекраснішим. Тому кожна людина повинна оберігати і примножувати природні багатства. Берегти ліс – це обов’язок кожного з нас.