Незадекларована заробітна плата – відсутність соціального захисту працівників.

Українське суспільство стало на шлях європейського вибору.

Але рух до нього гальмується тіньовою економікою та нелегальною зайнятістю.

Легалізація заробітної плати залишається відкритою проблемою для держави. Таке явище, як  заробітна плата “ у конвертах” та праця без оформлення трудової книжки переслідують наше суспільство вже  не один рік поспіль.

Виплата “ заробітної плати в конвертах “ тільки на перший погляд сприяє зростанню доходів працівників і підприємців.

Насправді це розбещує людей, послаблює соціальний захист працівників, причетних до тіньової економіки, зменшує надходження  до бюджетів усіх рівнів та до державних соціальних страхових фондів і в кінцевому підсумку обертається зубожінням тих, хто навчає і виховує наших дітей, дбає про культурний та професійний розвиток, фізичне та моральне здоров”я нації, забезпечує обороноздатність країни.

За  таких обставин Україна не може створити умови для гідного життя пенсіонерів, інвалідів, дітей – сиріт.

Те, що деякі роботодавці нишком кладуть гроші в конверти і нишком вручають їх своїм працівникам – одна з таких реальностей до якої люди звикли і не хочуть розлучатись.

Сьогодні це вигідно як одним, так і іншим. Розплата  наступить пізніше, коли прийде час оформляти пенсію, виробничу травму чи листок непрацездатності.

Закон України № 1058 від 9 липня 2003 року “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ , що набрав чинності з 1 січня 2004року , передбачає що період роботи та одержаний в цей час працівником заробіток, можуть   бути враховані при обчисленні пенсії  винятково за умови сплати страхових внесків.

Більшу частину цих внесків сплачує роботодавець, тому стає зрозуміло, що порушення ним обов”язку зі сплати внесків позбавляє працівника  частини його пенсії, або й зовсім права на пенсію.

Тож хочеться звернутися до приватного бізнесу із закликом зробити крок назустріч суспільству, відмовитися від “тіньової “ зарплати. Це стане проявом піклування про соціальну захищеність своїх працівників, зростанням позитивного іміджу бізнесу, зниженням загрози соціальних конфліктів.

Нагадаємо,що Законом України  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” ( Закон 2148 від 03.10.2017 року) змінено норми статті 26 Закону 1028 та визначено нові умови виходу на пенсію за віком починаючи з 1 січня 2018 року.

Зокрема, по 31 грудня 2017 року право на призначення пенсії за віком особи мали після досягнення 60 років та за наявності страхового стажу не менш як 15 років. Починаючи з 1 січня 2018 року пенсію за віком призначатимуть після досягнення  60 років за наявності в особи страхового стажу у 2018 році не менше 25 років з його подальшим щорічним збільшенням на 1 рік,у 2028 році не менше 35 років.

Згідно з частиною другою статті 26 Закону 1058 в разі відсутності починаючи з 1 січня 2018 року зазначеного вище страхового стажу пенсію за віком призначатимуть після досягнення  63-річного віку та за наявності страхового стажу від 15 до 25 років з подальшим щорічним збільшенням на 1 рік, у 2028 році від 25 до 35 років.

Відповідно до частини третьої статті 26 Закону в разі відсутності починаючи з  1 січня 2019 року страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком настане після досягнення 65 років та за наявності  страхового стажу від 15 до 16 років з подальшим  щорічним збільшенням на 1 рік , починаючи з 2028 року від 15 до 25 років.

Якщо починаючи з 1 січня 2018 року в особи немає необхідного страхового стажу на дату досягнення пенсійного віку, пенсію за віком їй може бути призначено після набуття необхідного страхового стажу.

Тіньова зайнятість та різноманітні форми атипової зайнятості( вимушена неповна зайнятість, без оформлення трудових відносин, неформальна зайнятість) негативно впливає на розмір фонду заробітної плати, а пенсійне законодавство визначає пряму залежність розміру пенсій від середньої заробітної плати в період трудової діяльності та тривалості страхового стажу.

Підсумовуючи вищевикладене,хочеться наголосити на тому, що отримуючи заробітну плату в конверті, громадяни позбавляють себе мінімальних соціальних гарантій в непрацездатному віці.

Оже, міркуйте, чи варто погоджуватися з роботодавцем на отримання зарплати в конверті.

Глобинського об’єднаного

управління Пенсійного фонду