Чи варто погоджуватися на заробіток у конверті?

Сьогодні бувають випадки, коли роботодавці офіційно не реєструють своїх найманих працівників, виплачують їм заробітну плату в конверті.А громадяни, які погоджуються з такими умовами, сприяють розвитку тіньових схем і зменшують свою соціальну захищеність.

Розмір пенсії за віком залежить від величини страхового стажу і розміру заробітної плати, з якої були сплачені страхові внески.

Відповідно до Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “( Закон №1058  від 9 липня 2003 року) страховий стаж –це період , протягом якого за особу щомісяця сплачуються страхові внески в сумі не меншій за мінімальний.Тобто, якщо працівнику нараховано заробітну плату не менше законодавчо встановленого мінімального рівня та з неї  сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України, такий місяць повністю зараховується у страховий стаж .

Якщо ж  сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачено внески, менша за мінімальний рівень і не здійснено доплату до мінімального страхового внеску, страховий стаж становить не повний місяць і обчислюється пропорційно сплаченим внескам.Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує за своїх найманих працівників соціальні внески( причиною може бути, зокрема,виплата заробітної плати в конвертах),то ці періоди випадають із страхового стажу найманого працівника.

Нагадаю,що Законом України  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” ( Закон 2148 від 03.10.2017 року) змінено норми статті 26 Закону 1028 та визначено нові умови виходу на пенсію за віком починаючи з 1 січня 2018 року.

Зокрема, по 31 грудня 2017 року право на призначення пенсії за віком особи мали після досягнення 60 років та за наявності страхового стажу не менш як 15 років. Починаючи з 1 січня 2018 року пенсію за віком призначатимуть після досягнення  60 років за наявності в особи страхового стажу у 2018 році не менше 25 років з його подальшим щорічним збільшенням на 1 рік,у 2028 році не менше 35 років.

Згідно з частиною другою статті 26 Закону 1058 в разі відсутності починаючи з 1 січня 2018 року зазначеного вище страхового стажу пенсію за віком призначатимуть після досягнення  63-річного віку та за наявності страхового стажу від 15 до 25 років з подальшим щорічним збільшенням на 1 рік, у 2028 році від 25 до 35 років.

Відповідно до частини третьої статті 26 Закону в разі відсутності починаючи з  1 січня 2019 року страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком настане після досягнення 65 років та за наявності  страхового стажу від 15 до 16 років з подальшим  щорічним збільшенням на 1 рік , починаючи з 2028 року від 15 до 25 років.

Якщо починаючи з 1 січня 2018 року в особи немає необхідного страхового стажу на дату досягнення пенсійного віку, пенсію за віком їй може бути призначено після набуття необхідного страхового стажу.

Тіньова зайнятість та різноманітні форми атипової зайнятості( вимушена неповна зайнятість, без оформлення трудових відносин, неформальна зайнятість) негативно впливає на розмір фонду заробітної плати , а пенсійне законодавство визначає пряму залежність розміру пенсій від середньої заробітної плати в період трудової діяльності та тривалості страхового стажу.

Підсумовуючи вищевикладене,хочеться наголосити на тому, що отримуючи заробітну плату в конверті, громадяни позбавляють себе мінімальних соціальних гарантій в непрацездатному віці.

Оже, міркуйте, чи варто погоджуватися з роботодавцем на отримання зарплати в конверті.

Валентина Гонтар

Заступник начальника