Про працевлаштуваня осіб з обмеженими фізичними можливостями

Версія для друкуВерсія для друку

Кожна десята людина на землі – інвалід. Статистика не втішна і, тим більше, державі сліди замислитись над тим, як допомогти таким людям здолати наслідки, відновити свої втрачені функції і стати повноправним членом суспільства. Праця здійснює благотворний  вплив на людину, надає відчуття необхідності її для суспільства, а також дозволяє не бути тягарем для родини.

Проблема зайнятості та працевлаштування осіб з обмеженими можливостями у сучасному суспільстві являється вкрай актуальною. Люди з інвалідністю відчувають цілий ряд складностей в працевлаштуванні з тієї причини, що дуже часто роботодавці під різними приводами відмовляють їм в працевлаштуванні, обмежують в правах. Все це створює додаткову напругу в суспільстві, робить «непотрібними» величезну кількість людей.

В цілому можна виділити декілька варіантів пошуку роботи. З початку, більшість людей намагається знайти роботу через знайомих та родичів. Так чинять всі, і не тільки люди з особливими потребами. Але такий спосіб містить в собі деякий ризик. Так, працевлаштовуючись через родинні зв’язки, претендент бере на себе додаткову відповідальність не підвести людину, котра його рекомендує.

В Україні працевлаштування всіх безробітних громадян здійснюється державною службою занятості. Відповідно, туди може звернутись і людина з інвалідністю. Для отримання профорієнтаційних послуг та ознайомлення з банком вакансій від неї не потрібно жодних додаткових документів. Якщо людина з інвалідністю хоче встати на облік до державної служби зайнятості як безробітний громадянин, їй необхідно оформити довідку до Акту огляду медико-соціальною експертною комісією та індивідуальну програму реабілітації. Отримувати допомогу по безробіттю, приймати участь в програмах зайнятості соціально-незахищених верств населення, набувати нову професійну освіту вона зможе, тільки якщо перебуває на обліку в службі зайнятості в офіційному статусі безробітного громадянина.  Також місцеві служи зайнятості зазвичай організовують та проводять спеціалізовані ярмарки вакансій для осіб з інвалідністю. Для того щоб приймати участь в ярмарку, не потрібно перебувати на обліку в якості безробітного. На таких заходах присутні компанії роботодавці, а також буває представлений міський банк вакансій від служби зайнятості населення. Там же зазвичай можна отримати індивідуальні, юридичні та інформаційні консультації. Людина, яка бажає знайти роботу на ярмарку вакансій має принести з собою велику кількість резюме для очікуваних роботодавців. Важливою перевагою таких ярмарок є те, що роботодавців заздалегідь готові до прийому на роботу працівників з інвалідністю, а також проводяться вони в архітектурно доступних для інвалідів помешканнях.

Яким же чином держава конкретно допомагає таким громадянам. Основною формою працевлаштування осіб з обмеженими можливостями є квотування робочих місць. Квота – це мінімальна кількість вакансій для працевлаштування осіб, які потребують соціального захисту. В багатьох країнах існують закони, які визначають обов’язок для роботодавців виділяти та резервувати спеціальні місця для інвалідів.

В України норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів регулюється статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Такий норматив розповсюджується на всі підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності та господарювання, де кількість працюючих становить 8 та більше осіб.

В 2013 звітному році норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів встановлювався 121 підприємству та установі Глобинського району і становив 451 робочих місць. Виконали завдання щодо працевлаштування осіб з обмеженими можливостями 93 роботодавців, що складає 77%. Фактично завдяки квотуванню мали можливість працювати та отримувати заробітну платню майже 500 осіб з інвалідністю – мешканців міста Глобине та району на 98 підприємствах та установах району. Традиційно найбільшу кількість робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з обмеженими можливостями забезпечили ТОВ "Глобинський м"ясокомбінат" (109 осіб), ТОВ "Інвестиційно-промислова компанія  "Полтавазерно-продукт" (59 осіб), Глобинський свинокомплекс (35 осіб), Відділ освіти, сім’ї та молоді РДА (32 особи). 

Створюючи умови для забезпечення працевлаштування осіб з особливими потребами, державою розроблено механізми заохочення роботодавців для створення додаткових робочих місць для людей з інвалідністю. За кошти Фонду соціального захисту інвалідів роботодавець може отримати  безвідсоткову цільову позику на поротній основі, безповоротну фінансову допомогу, дотацію на покриття витрат створення спеціальних робочих місць. Слід зазначити, що таку допомогу від держави можуть розраховувати лише роботодавці, які дотримуються квотування. У разі працевлаштування інваліда на нове робоче місце, роботодавцю за кошти Фонду соціального захисту інвалідів  компенсуються фактичні витрати в розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за цю особу.

Однак найбільш важливим фактором при працевлаштуванні осіб з обмеженими можливостями є не вибір варіантів пошуку роботи, а напрацювання навичок взаємодії з майбутнім роботодавцем і, в першу чергу, вміння вигідно подати ті позитивні сторони своєї особистості, які зможуть сприяти підвищенню рівня професійної та соціальної відповідальності в колективі.

Наверх ↑