Житло для дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа

Відсутність житла – одна з найактуальніших проблем для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які випускаються в доросле життя з інтернатних закладів, прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, з сімей  піклувальників.
В Україні на законодавчому рівні закріплено обов’язок держави піклуватися про захист житлових прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа. Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (далі – Закон) встановлює два напрями захисту житлових прав дітей зазначених категорій, а саме:
1) збереження житла, яке вже належить їм на правах власності або на правах користування:
Законом передбачено, що за дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, а також осіб з їх числа зберігається право на житло, у якому вони проживали з батьками або іншими родичами до моменту встановлення опіки/піклування, влаштування в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Відповідальність за збереження житла та повернення його дітям після завершення терміну їх перебування в сім’ї опікуна або піклувальника, прийомній сім’ї, дитячому будинку сімейного типу, закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, несуть місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, розташовані за місцем знаходження такого нерухомого майна.
2) надання нового житлового приміщення.
У разі якщо в дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, відсутнє житло, яке належить їй на праві власності або праві користування, або якщо повернення в це житло неможливе, то після досягнення дитиною 16-річного віку вона має право стати на квартирний облік і на соціальний квартирний облік за місцем свого походження або проживання до моменту встановлення опіки/піклування, влаштування в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Взяття на облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, здійснюється за заявою піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування, а осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (тих, кому  вже  виповнилося  18  років)  - за їх особистою  заявою.  Із  заявою і  пакетом  визначених документів  особа  повинна  звернутися до голови  тієї місцевої  ради , яка  є  місцем її походження   (де  проживала    на  момент  вилучення  із  сім’ї).
На соціальний квартирний облік, за  рішенням  органу  місцевого  самоврядування, беруться громадяни України, які користуються правом на соціальне житло відповідно до Закону України «Про житловий фонд соціального призначення». Соціальний квартирний облік ведеться відповідно до «Порядку взяття громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування на такому обліку та зняття з нього», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 682 від 23.07.2008(із  змінами).
З  2005  року  зазначена  норма  існувала  переважно  на  папері. Коштів  на будівництво  чи  придбання    житла    у  держбюджеті  не  передбачалося. Тож на  практиці  отримати  квадратні  метри  за  весь   цей  час  вдалося  невеликій  кількості  дітей-сиріт  і  позбавлених  піклування  та  осіб, з  їх  числа. У  Глобинському  районі таких  «щасливчиків»  немає   зовсім.
15  листопада  2017  року  Кабінет  Міністрів  України   прийняв  Постанову  №877    «Про  затвердження  Порядку  та  умов  надання  у  2018  році субвенції  з  державного  бюджету місцевим  бюджетам  на  проектні,будівельно-ремонтні  роботи, придбання  житла  та  приміщень  для  розвитку  сімейних  та  інших  форм  виховання,наближення  до  сімейних, та  забезпечення  житлом  дітей  сиріт, осіб з  їх  числа».
У  2018  році з  Державного  бюджету на  будівництво/придбання житла  для  дітей  сиріт  та  осіб,з  їх  числа  було  виділено  517,7  млн.грн.,  в  т.ч.  на  Полтавську  область 19,1 млн.грн.  На  2019  рік  уже  заплановано  використання в  області  23  млн.грн.  для  придбання/будівництва  житла  для  дітей-сиріт,позбавлених  батьківського  піклування  та  осіб  з  їх  числа
Житло  може  бути  придбане  тільки  за  місцем  походження особи  з  числа  дітей  сиріт  чи  позбавлених  батьківського  піклування,і  відповідно  до  Порядку  не  може  бути  відчужене  (продане, подароване, передане) протягом  наступних  10  років.
Глобинський  районний  центр  соціальних  служб  для  сім’ї,дітей  та  молоді, служба  у  справах  дітей  Глобинської  райдержадміністрації  звертає  увагу, що  наразі  з’явилася  реальна  можливість  для  осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування   віком від 18 до 23 років  придбати  житло  за  кошти  державного  бюджету. Але  однією  з основних умов    є  перебування   осіб  з  числа  цих  категорій  на соціальному квартирному обліку або обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Тому  прохаємо усіх, кого  стосується   дана  інформація  і  хто  хоче  скористатися  своїм  правом, визначеним  законодавством, звертатися  до  сільських  рад за  місцем  свого  походження  та подавати  заяви  про  взяття   на  соціальний  квартирний  облік.
За  консультаціями  по  питаннях, піднятих  у  цій  статті,  можна звертатися  до  центру  соціальних  служб  для  сім’ї, дітей  та  молоді  (тел. 24-4-03)  та  служби  у  справах  дітей (24-4-82).