Протруєння насіння озимої пшениці та вибір оптимальних строків посіву запорука майбутнього урожаю

Версія для друкуВерсія для друку

Обробка насіння озимої пшениці протруйниками — це важлива передумова рентабельного виробництва, адже якісне насіння є запорукою отримання високих врожаїв. За рахунок застосування високоякісного посівного матеріалу рівень урожайності зернових може підвищитися на 25–30%.
Для протруювання застосовують один із препаратів згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» на основі діючих речовин та їх сумішей: карбендазим, тебуконазол, тебуконазол+імазаліл, флутріафол+імазаліл, тритіконазол+прохлораз, протіоконазол + тебуконазол, флудиоксоніл, та інші. Усі ці препарати знищують інфекцію твердої та летучої сажок, більшість – фузаріозної та гельмінтоспоріозної кореневих гнилей, а також захищають сходи від септоріозу, гельмінтоспоріозу, борошнистої роси, пліснявіння насіння. В Україні зареєстровано широкий асортимент протруйників насіння для зернових культур. Всі вони системної або контактно-системної дії, містять одну діючу речовину або комбіновані, до складу яких входять дві-три а то і чотири діючих речовин. Найбільш вагомих втрат господарю завдають патогенні організми, здатні викликати цілу низку хвороб рослин на початковому етапі їх розвитку і росту, це насамперед спори ( урединіоспори, теліоспори), бактеріози, мікози або конідії, міцелій гриба, які знаходяться на рослинних рештках у ґрунті. Однак такі хвороби, як тверда та летюча сажка, фузаріози, сітчаста плямистість поширюються лише з насіневим матеріалом. При цьому слід пам’ятати, що теліоспори твердої сажки зберігаються на поверхні насіння, у плодових або насіннєвих оболонках, чубку, а летючої сажки – в більшості випадків всередині насінини: зародку, щитку, рідше в ендоспермі. Саме з цих міркувань, обираючи протруйник, ми маємо усвідомлювати, що діючі речовини, які будуть входити до його складу, повинні мати як ефективну контактну дію для контролю твердої сажки, кореневих гнилей, снігової плісняви, септоріозу сходів, сітчастої плямистості, так і системну – для боротьби з летючою сажкою, фузаріозом.
Поєднання фунгіцидних та інсектицидних протруювачів забезпечує можливість захистити сходи не тільки від збудників хвороб, а й від цілого комплексу шкідників: личинок коваликів (дротяників), хлібної жужелиці, совок, злакових мух та інших .
Також доцільне застосування біологічних препаратів в поєднанні з регуляторами росту. Комплексне використання біопротруйників передбачає застосування слідуючих препаратів: біопрепарата ФІТОЦИД, біоактиватора АЗОТОФІТ та прилиплювача ЛИПОСАМ, з нормами витрати препаратів при комплексному використанні : ФІТОЦИД, 300 мл/т + АЗОТО- ФІТ 100 мл/т + ЛИПОСАМ, 0,5-0,7 л/т насіння, що разом з розумною ціновою політикою виробників мінімалізує витрати господарників.
При вирощуванні озимої пшениці велике значення має не тільки протруєння насіння а і час її посіву. Згідно з дослідженнями науковців, найбільш вигідним часом посіву для нашої області, є період з 20 вересня по 5 жовтня. Якщо пшениця посіяна в ці строки, то швидше за все вона встигне розкущитися, набути хорошої зимостійкості, сформувати хорошу кореневу систему. При ранніх посівах пшениця надто кущиться, значно переростає в результаті стає більш схильна до хвороб та має понижену зимостійкість. У результаті чого ми можемо отримати досить низький врожай. При пізніх посівах пшениця, навпаки, не встигає розкущитись, сформувати хорошу кореневу систему. Через це вона не може брати вологу з глибини більшої ніж 50-70 см. У таких умовах вам також не варто розраховувати на велику урожайність.
Проте бувають такі роки, що у строки посіву нас очікують несприятливі погодні умови, або ж строк посіву вже пройшов. У той час суб’єкту господарювання важко вирішити що ж робити? У нас є кілька порад на даний випадок.
Коли строки прийшли, а вологи у ґрунті всього лиш на глибину 1-4 см, варто добре подумати чи варто здійснювати посів. Такої кількості вологи буде недостатньо для хорошого розвитку кореневої системи пшениці. У такому разі, хорошим рішенням буде посіяти насіння озимої пшениці на глибину 5 см і надіятись на те, що найближчим часом випаде дощ.
Часом постає питання, що робити коли умови оптимальні, проте строк посіву вже пройшов? У такому випадку ми можемо порекомендувати продовжити посівні строки на 5-6 днів. У разі теплої осені – такі посіви увійдуть в зимовий період у досить хорошому стані. Якщо ж зима прийде надто рано – пшениця все ж встигне сформуватись, що дозволить мати надію на хороший урожай.
Звертаємо увагу товаровиробників на своєчасне проведення протруєння насіння озимої пшениці та на вибір оптимальних строків посіву з урахуванням метеорологічних умов які склалися в цьому році, саме ці елементи в технології суттєво впливають на майбутній урожай.

Провідний спеціаліст відділу контролю
за обігом засобів захисту рослин Управління
фітосанітарної безпеки державний інспектор
ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Олексій  Котляр
         
 

Наверх ↑