Боротьба з амброзією – справа кожного жителя району

Амброзія полинолиста (Ambrósia artemisiifólia), карантинний бур'ян є небезпечним для людини і довкілля, а крім того, його поява у посівах с/г культур здатна суттєво знизити урожайність. Але, хоч бур'ян  є карантинним, сьогодні він настільки поширений на території  України, що простіше назвати місця, де він не росте, аніж ті, де амброзія розповсюджується.Амброзія становить значну конкуренцію культурним рослинам за вологу та елементи живлення: на формування 1 кг сухої речовини цей бур’ян витрачає майже тонну води, а також близько 16 кг азоту та 1,5 кг фосфору. Активно «споживає» амброзія і калій, і мікроелементи. Окрім виснаження ґрунту амброзія також значно пригнічує культурні рослини, оскільки має велику вегетативну масу та розвинену кореневу систему, що може сягати на 4 м вглиб. Амброзія не тільки «відбирає» воду та елементи живлення у культури, але й затінює культурні рослини, перекриваючи їм доступ до прямих сонячних променів.
На пасовищах амброзія полинолиста витісняє злакові трави і знижує якість кормів. Амброзія полинолиста містить 0,15% гірких ефірних олій, тому тварини її не поїдають. Особливу увагу при боротьбі з амброзією слід приділяти необроблюваним землям, а саме пустирям, лініям електропередач, смугам шосейних, залізничних доріг, вигонам. Усюди, де є можливість, такі землі потрібно засівати багаторічними злаковими травами.
Аби не допустити  поширення амброзії, необхідно об’єднати всі зусилля у боротьбі з цим бур’яном.
Методи боротьби з амброзією полинолистою:
Механічний метод – бажано застосовувати на територіях населених пунктів. На землях з високими і дуже високими санітарно-гігієнічними вимогами (землі навколо житлової забудови, громадських будівель, тваринницьких ферм, парки, стадіони, спортивні площадки, промислові території тощо), де виключене застосування гербіцидів. Тут амброзія знищується шляхом виполювання, ручного видалення або скошування.
Агротехнічний метод має ключове значення на сільгоспугіддях. Це дотримання чергування культур у сівозмінах, основний і передпосівний обробіток ґрунту, вчасний догляд за посівами. У населених пунктах – у вогнищах амброзії полинолистої – створення газонів із багаторічних трав.
Багаторічні трави пригнічують чисельність, ріст та розвиток рослин амброзії полинолистої.
Хімічний метод доцільно застосовувати в промислових зонах, на узбіччях доріг, на сільгоспугіддях. Він передбачає застосування гербіцидів відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Досягти високого результату при застосуванні хімічних препаратів можна у фазі до 2-4-х справжніх листочків амброзії. У більш пізніх фазах розвитку амброзії ефективність дії хімічних препаратів істотно знижується.
На присадибних ділянках та клумбах найефективніше виривати рослини амброзії полинолистої. Чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру. Невеликі рослини, особливо після дощу, добре вириваються з корінням.
Хаотичне  скошування амброзії полинолистої в період її вегетації призводить до того, що рослина утворює бокові пагони в нижній частині головного пагону, які майже лежать на землі. Наступні скошування їх не зачеплять, утвориться насіння на цих гілках, яке засмітить ґрунт.
Доведена ефективність пізнього скошування амброзії полинолистої безпосередньо перед початком її цвітіння, коли утворюються волотеподібні суцвіття, але вони ще не розкрились, що дозволить вирішити декілька проблем – утворення алергенного пилку та утворення насіння. Орієнтовні оптимальні терміни скошування – друга половина липня – початок серпня.
Боротьба з амброзією – справа кожного. Давайте всі разом знищувати амброзію з липня по жовтень! Адже виривання, скошування, виполювання амброзії збереже і фізичне здоров’я людей, і чистоту довкілля.
Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області закликає   всіх жителів Глобинського району разом долучатися до гідної справи – знищення  амброзії  полинолистої.

Провідний спеціаліст відділу контролю за обігом засобів захисту рослин
Управління фітосанітарної безпеки державний інспектор
ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Олексій Котляр